V pokročilé fázi demence, kdy mnoho lidí přichází do domovů pro seniory, je již obtížné s člověkem komunikovat a zjistit, co má rád. Je těžké zjistit, na čem mu záleží, co mu dělá radost, čeho se naopak bojí nebo co je mu nepříjemné. Bez pomoci rodiny je zjišťování biografických informací často dlouhý proces plný pokusů a omylů a i s její pomocí to mnohdy není kompletní. Znalost významných životních událostí, zájmů nebo oblíbených věcí však může poskytnout půdu pro navázání důvěrného vztahu mezi člověkem s demencí a jeho ošetřovatelem, a proto je získání takovýchto informací velmi důležité.

Laura Koenen, studentka designu v Eindhovenu proto v rámci své diplomové práce navrhla projekt, který lidem s demencí pomáhá se na takovou situaci připravit. Díky jejímu projektu Loosing one’s self se člověk v počátcích demence může připravit na nadcházející události, a získat tak před nemocí cenný náskok.

Skrze navržená alba, dopisy a videa může svým blízkým a ošetřovatelům poskytnout cenná vodítka k sobě samému a zároveň být nakonec sám sobě největší pomocí ve dnech, kdy si nebude moci vzpomenout.

Co byste vzkázali a připomněli sami sobě Vy?

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest